Fotoğraf Gösterisi – Sergisi

Fotoğraf Gösterisi – Sergisi

Daha fazla

15 Şubat 2018 19:00

YUSUF DARIYERLİ

1958’de Düzce’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Çeşitli kuruluşlarda Bilgisayar Programcısı ve Sistem Analisti olarak çalıştı. 1990’larda amatör olarak fotoğrafla ilgilenmeye başladı ve 2000 yılında artık tüm zamanını fotoğrafa ayırmaya karar verdi. Yurt içinde ve Paris, Londra, Selanik, İsveç’te sergilerde yer aldı. “İstanbul-İstanbul”, “Koyu Siyah”, “Panayır”, “Az Kısalt-İstasyon Berberi Cavit”, “Taşra Fısıltıları” başlıklı kişisel sergiler gerçekleştirdi ve pek çok karma sergide yer aldı. 2008’de PANAYIR adlı kitabıyla birlikte, “Fotoğraf Geçidi: İstanbul 2010” sergiler 1 albümünde çalışmaları yayınlandı. Darıyerli’nin “YULAR” başlıklı fotoğraf kitabı İlke Kitap etiketiyle 2017 yılında yayınlandı…Yusuf Darıyerli serbest fotoğrafçı olarak çalışmakta, belgesel nitelikli fotoğraf projeleri yürütmeye devam etmektedir.

PANAYIR

Fotoğraf yapma heyecanımı besleyen doğrudan fotoğrafın gücü ve büyüsüne olan tutkum, çocukluğumun panayır anıları ile birleşince,   kaybolmaya yüz tutan geleneksel panayırlar benim için, orada olmanın/tanıklık etmenin ötesinde bu fotoğraflarda bir anlamda yeniden var olmaya başladı. Kasabadan kasabaya sürüklenişim, toprak çimen ve gökyüzü üçgeninde çocukluğumda da duyumsadığım bu büyülü, şenlikli atmosferin, değişmez olduğunu sandığım özünü, fotoğrafça yaşama çabasıdır.

YULAR

Endüstriyel Tarımın bir önermesi olan Fabrika Hayvancılığı, kırmızı et ve süt üretimi için geleneksel Aile Çiftçiliğinin koşulsuz bir alternatifi olabilir mi? Köyler ve meralar terk edilirken, tabağımızdaki et giderek bize yabancılaşıp pahalılaşırken YULAR, tam da böyle bir ortamda, hayvancılığımızın görünen sahnesi olan geleneksel hayvan (mal) pazarlarına davet ediyor okuyucusunu. Siyah-beyaz fotoğraflar, binlerce yıldır var olan insan-hayvan ilişkisinin anlamsal izleğini harekete geçiriyor, “hayvancılık”, “sağlıklı et”, “hayvan refahı” kavramları üzerinde düşünmeye çağırıyor.

Yusuf DARIYERLİ’den “Panayır” ve “Yular” Fotoğraf Gösterileri

15.02.2018 – “Panayır” ve “Yular” Fotoğraf Gösterileri

Belgesel Fotoğrafın önemli isimlerinden Yusuf DARIYERLİ konuğumuz oldu. 8 ila 10 yıl gibi sürelerde çalıştığı projeler olan Panayır ve Yular’ı bizlerle paylaştı. Her iki çalışmasını kitap haline getiren fotoğrafçı, uzun soluklu çalışmalara önem verilmesi ve çalışma sonrasında fotoğrafların kitaplaştırılmasının önemine vurgu yaptı. Her iki gösteri için de soru cevap ve yorum şeklinde söyleşi yapıldı. Başta Yusuf DARIYERLİ olmak üzere katılım gösteren tüm üye ve misafirlerimize teşekkür ederiz.

Sevgilerimizle,

MFD Yönetim Kurulu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir