Fotoğraf Gösterisi / Sergisi

Fotoğraf Gösterisi / Sergisi

Daha fazla

5 Nisan 2018 19:00

Rana ÖZTÜRK

1977 Antakya da doğdu. 1999 Zonguldak karaelmas üni. El sanatları bölümü mezunu. Ayrıca 2005 Anadolu üni. Okulöncesi öğretmenliği mezunudur. Meb kapsamında okulöncesi öğretmenliğini sürdürmektedir. 2014 te amatör olarak fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Yurtiçinde çeşitli karma sergi ve gösterilerinde yer aldı. TFSF’nin düzenlediği GÖÇ/MENLİK projesinde fotoğraflarıyla yer aldı. Belgesel nitelikli ilk projesi ‘Bahar yeli’ (Sami Güner Kupası 1. tur başarı ödülü) Suriyeli mültecilerin yaşamını konu almıştır.

2017 yılında gerçekleştirdiği diğer bir proje ise ‘İstanbul beklemez’ adıyla İstanbul’un bazı semt ve sokaklarında çekilen sokak fotoğraflarından oluşan projedir. 2018 yılındaki son projesi ‘Pluviam’ adlı proje yağmuru konu alan sokak fotoğraflarından oluşmaktadır.

“Pluviam’’

’Pluviam’’ Proje adını; yağmur yağmak, yağmur damlası, sağanak yağmur, yağmur suyu, yağmur ormanı, yağmur bulutu gibi yağmura dair bir çok anlama gelen Latince kökenli sözcükten almaktadır. Son yıllarda dünyada küresel ısınma, betonlaşma, atmosfer delinmeleri gibi etkenlerle mevsim değişiklikleri ve dengesizlikleri yaşanmaktadır. Özellikle ülkemizde ve Çukurova bölgesinde yağışların arttığına tanıklık edilmektedir.

Projede yağmur anları ve sonrasını fotoğraflamak amaç edinilmiştir. Proje; İnsanın yağmurla ilişkisi göz önünde tutarak çekilmiş sokak fotoğraflarından oluşmaktadır. Projede siyah- beyaz fotoğraflar kullanılmıştır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir