Ayın Konuğu

Ayın Konuğu

Daha fazla

22 Şubat 2018 19:00

ÖZCAN AĞAOĞLU

Adana’da doğdu. Ç.Ü. Eğitim Fakültesi ELT ve Anadolu Üniversitesi Görsel-İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı bölümü mezunu.

Fotografları bir çok ülkede sergilendi,dergi, gazete ve kitaplarda yayınlandı. İstanbul Modern Müzesi ve İstanbul Fotoğraf Müzesi kolleksiyonlarında fotoğrafları bulunmaktadır.

 

Toplumsal Belgesel fotograf çalışan Ağaoğlu, beş yıl süren “TRen” projesini 2003 yılında tamamlayıp Turkcell sponsorluğunda kitap ve sergi yaptı.

İki yıl süren “Sokakların Sesi Küba” projesini 2006 yılında tamamlayıp Leica/Panatel sponsorluğunda kitap ve sergi yaptı.

2006 yılında İran üzerine yaptığı çalışmasını 2009 yılında tamamladı. “İranabak” isminde Anadolu Kültür sponsorluğunda kitap ve sergi yaptı.

Birçok üniversite ve sivil toplum kuruluşlarında “Modern Sanatta Fotoğrafın Yeri ve Değeri”, ”Belgesel fotoğraf” konusunda söyleşiler yaptı.

Fotoğrafta orta bölgenin en değerli yer olduğunu kanıtlayan “Neuro Photography” adıyla bir araştırma yaptı.

Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Temel Fotoğrafçılık”,“Belgesel Fotoğrafçılık” ve “Pazarlamada Görsel Hikaye Anlatımı” dersleri vermektedir.

Kozalarımız karanlıkta kırılıyor…

Özcan Ağaoğlu, ”Karanlıkta” isimli kitabını geceyi günün başlangıcı olarak yaşayanlarla yaptı.

“TRen”, “Sokakların Sesi Küba” ve “İranabak” kitaplarının ardından dünya üzerindeki birçok ülke ve şehirde gece yaşamını belgeleyen Özcan Ağaoğlu’nun son fotoğraf kitabı “Karanlıkta” yayınlandı. Çalışmalarını, New York City, Prag, İstanbul, Adana, Londra, Barselona, Şam, Tahran, Mardin, Seattle, Beyrut, Bangkok, Kazablanka, Amsterdam, Pattaya, Marakeş, Katanya, Berlin vb…şehirlerde yaptı. 102 siyah/beyaz fotoğraftan oluşan bu proje 1996 yılından günümüze 21 yıllık bir çalışmanın sonucudur.

Geceyi bir ruh sihirbazına benzeten Ağaoğlu, gecenin bizi olmak istediğimiz bize dönüştürdüğünü düşünüyor. Hatta, birçoğumuz için bu anların kendi fikirlerine ve sınırlarına meydan okumak anlamına geldiğini, ve bu nedenledir ki karanlığın içerisinde kalmanın her zaman bir tür başkaldırı olduğunu dile getiriyor.

“Karanlığın masallarını anlatabilmeniz için sizin de gözbebeklerinizin en az onlarınki kadar büyümeli; daha fazla ışık, daha fazla gerçeklilik için.” diyen Ağaoğlu’nun fotoğraflarında bazen romantik, bazen de sert hayat hikayeleri görüyoruz.

Şubat 2018 Ayın Konuğu “Özcan AĞAOĞLU”

22.02.2018 – “Ayın Konuğu”

Bu ayki konuğumuz usta fotoğrafçı Özcan AĞAOĞLU oldu. “TRen”, “Sokakların Sesi, Küba”, “İranabak” ve “Karanlıkta” isimli dört ayrı çalışmayı izledikten sonra söyleşiye geçildi. Söyleşi sonrasında üyelerimiz için kitaplarını imzalayan fotoğrafçı, uzun soluklu projeler üretmeye gayret edilmesi gerektiğini vurgularken, böylelikle daha güçlü ve sağlam bir hikaye anlatılabileceğinin altını çizdi ve bu çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Keyifli geçen bu söyleşi ve gösteriler için Özcan AĞAOĞLU’na ve katılım gösteren tüm üye ve misafirlerimize teşekkür ederiz.

Sevgilerimizle,

MFD Yönetim Kurulu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir