Ayın Konuğu

Ayın Konuğu

Daha fazla

11 Ocak 2018 19:00

11.01.2018 – “Ayın Konuğu”

Bu ayki konuğumuz fotoğrafçı Mehmet İLBAYSÖZÜ oldu. Uzun yıllar Amerika’da, gemilerde çalışan fotoğrafçı Alaska’da çektiği fotoğraflardan oluşan “Buzullar”, kişisel portfolyosu ve dünya görüşü olarak gördüğü “One World – Tek Dünya”, aşık oldum dediği ve bundan sonraki yaşamını sürdürmek istediği kent olan “Paris” fotoğraf gösterileri ile çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. “Benim Paris’im” dediği Paris gösterisini ilk kez derneğimizde gösterime sunduğunun altını çizen fotoğrafçı, ayrıca “Panama” adlı fotoğraf gösterisini ve memleketi olan “Adana” için hazırladığı sinema filmi projesinin ön hazırlığı niteliğinde olan fotoğraflarını bizlerle paylaştı. Bu keyifli söyleşi ve güzel gösteriler için başta Mehmet İLBAYSÖZÜ olmak üzere katılım gösteren tüm üye misafirlerimize teşekkür ederiz.

Sevgilerimizle,

MFD Yönetim Kurulu

Mehmet İlbaysözü     

Serbest Fotoğrafçı

1976 yılında Adıyaman‘ın Gölbaşı ilçesinde doğdu. 1994-1998 yılları arasında Marmara Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü‘nde lisans eğitimini tamamladı. İstanbul‘daki öğrencilik yıllarında fotoğrafa başladı.

İlk fotoğraf derslerini ustam dediği Adanalı fotoğrafçı Vahap Akşen‘den aldı.

Üniversiteden sonra bir süre muhasebecilik yapan İlbaysözü, 2003‘te istifa ederek yolcu gemilerinde fotoğrafçılık yapmak üzere Amerika‘ya gitti.

Yeni işi sayesinde tüm dünyayı dolaşma fırsatı buldu. Şimdiye kadar nerdeyse 50 kadar ülkeye seyahat etti.

Her yıl, fotoğraf projeleri için geziler planlamaktadır. Son fotoğraf gezisini 2015‘te İzlanda‘ya yaptı.

Amacı dünyayı daha fazla gezip tanımak, öğrenmek olan fotoğrafçı, sadece bir dünyamız olduğu gerçeğinden yola çıkarak, tüm canlıların bir biçimde barış ve saygı içerisinde birlikte yaşamanın yolunu bulması gerektiğine inanmaktadır. Bu nedenle yaptığı tüm işler “Tek Dünya“ düşüncesinin etrafında biçimlenmektedir.

2009‘dan bu yana düzenli olarak Paris‘e seyahat ederek bu şehirle ilgili bir fotoğraf portfolyosu oluşturmakta, 2010‘dan bu yana Anadolu Alevi kültürünü fotoğraflamaktadır.

Hiç bitmeyen, günlük konusu ise yaşadığı şehir Adana‘dır.

Çukurova Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi’nde kişisel fotoğraf sunumları ve fotoğraf üzerine konuşmalar yaptı.

 

Fotoğraf üzerine düşüncelerini şu sözlerle ifade etmektedir:

“Fotoğraf çekmek sorumluluk, dürüstlük, empati ve saygı gerektirir. Çünkü fotoğrafçı, konusuyla izleyici arasındaki köprüdür. Fotoğrafın objektif olduğu düşünülse de her fotoğraf, fotoğrafçısı kadar objektiftir. Diğer bir deyişle her fotoğraf, fotoğrafçısının yansımasıdır, yani subjektiftir. Bundan dolayı fotoğrafçı öncelikle kendini tanımalıdır. Tüm varlıklara ve kültürlere saygı duymalı, farklı açılardan bakmalı, tarafsız ve önyargısız olmalı ve kimliğini kenara bırakabilmelidir. Hatta gerektiğinde fotoğraftan bile vazgeçebilmelidir. Çünkü saygı her şeyden önce gelir. Büyük usta Henri Cartier Bresson‘un sözü bu konuda benim rehberimdir: -Fotoğrafçılık hiçbir şeydir, beni ilgilendiren hayatın kendisidir.-

2010‘dan bu yana eşiyle birlikte kendi fotoğraf ofisinde çalışmakta ve özel gün fotoğrafçılığı yapmaktadır. Bunun yanı sıra farklı mesleklerden fotoğraf heveslilerine fotoğraf koçluğu yapmaktadır.

Seramik sanatçısı ve fotoğrafçı Fatma İlbaysözü ile evlidir ve Zeynep adında bir kızı vardır.

 

Kişisel Sergiler

2000 – İlk kişisel fotoğraf sergisi – Sabancı Galerisi, Adana – Türkiye

2010 – Dünyadan Portreler – Anadolu Kültür Merkezi, Paris – Fransa

2011 – Buzullar – Alaska‘nın Antik Güzelleri – 75. Yıl Sanat Galerisi, Adana – Türkiye

2011 – Semazenler – Andre Malraux Kültür Merkezi, Paris – Fransa

2012 – Semazenler – Le Mans Kültür ve Kongre Sarayı, Le Mans – Fransa

2012 – Portraits of the World – 75. Yıl Sanat Galerisi, Adana – Türkiye

2015 – Panama Kanalı – Fotoğrafya, Adana – Türkiye

 

Atölye Sergileri

2012 – AFAD-Mehmet İlbaysözü Makro Atölyesi Fotoğraf Sergisi – AFAD Kasım Gülek Fotoğraf Sanat Galerisi

2015 – Saimbeyli Kiraz Çiçeği Festivali Fotoğraf Sergisi – Saimbeyli, Adana

2016 – İzlanda Fotoğraf Sergisi – 75. Yıl Sanat Galerisi, Adana – Türkiye


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir