Murat KAPLAN’dan Gezi Güncesi (Uzuncaburç, Silifke Köyleri ve Dalyan)

Murat KAPLAN’dan Gezi Güncesi (Uzuncaburç, Silifke Köyleri ve Dalyan)

IŞIĞIN DANSINA İLK MERHABA, İLK YOLCULUK

Güzel anılar biriktirmeliymiş insan, zor anlarda güzel anısı ne kadar çok olursa o kadar güçlü hissedermiş. Bu güzel anılar; güzel insanlarla, güzel ortamlarda yapılan güzel paylaşımlarla mümkün olabiliyor. Bu gezi benim için ilklerin gezisi oldu diyebilirim.2018 yılının ilk gezisi, ışığın dansına ciddi anlamda ilk merhaba deyişim, ilk fotoğraf sohbetlerim, arkadaşlıklarım…

Bir şeyi çok isterseniz gerçekleşirmiş düşüncesiyle başladı gezi. Katılmak isteyip kontenjana takıldığım bir geziydi. Sabah telefonum çaldığında arayan numarayı bilmesem de MFD den arandığımı tahmin ettim ve heyecanlandım. Numarayı ben geri aradığımda MFD üyelerinden Savaş Bey olduğunu ve bazı arkadaşların rahatsızlandığını gelemeyeceğini, eğer gelmek istersem geziye katılabileceğimi söyledi. Bende kesinlikle katılmak isterim cevabını verip hemen hızlı bir biçimde hazırlandım ve Kipa durağında geziye katıldım. Gezi aracına bindiğimde Mustafa abimizin güler yüzü ve sıcak simidi ile karşılandım. Çok önemlidir ilk karşılaşmalar; karşılaştığınız insanlar sizi yapacağınız şeyden soğutabilir de, o şeye karşı ilginizi artırıp heyecanlandırabilir de. Benim için çok sıcak ve güzel başladı gezi.

Sabah ayazında başlayan hoş sohbetlerimize ilk olarak Cambazlı Kilisesini fotoğraflamak üzere ara verdik. O harika gün ışığında özellikle Mustafa abimizin ve diğer deneyimli fotoğrafçıların bilgilerinden faydalanarak ilk kareleri fotoğraflayarak başladık. Yeri geldi birbirimize mankenlik yaptık, yeri geldi durmamız gereken noktalar ve ışık konusunda bilinçlendirildik, makine konusunda teknik bilgiler aldık. Daha sonra Anıt Mezarda insan yüreğindeki berraklığın yansımaları gibi anları fotoğrafladıktan sonra köy kahvesinde sohbetlerimizi, poğaçalarımızı ve karelerimizi birbirimizle paylaştık. Eğer insan samimi davranırsa uzun yıllar birbirini tanıyormuş gibi gelir insana. Bu anlarda öyle hissettirdikleri için tüm arkadaşlarıma minnettarım.

Bir saat kadar Uzuncaburçta yaptığımız fotoğraflamalardan sonra karnımızı doyurmak üzere gezi organizatörlerimizden Savaş Beyin tavsiyesi ile Silifke Balıkçı Pazarına doğru yola çıktık. Burada balıklarımızı seçtik, pişirime verdikten sonra çekimler yaptık. Pişen balıklarımızı afiyetle yedik.

Kuş Cennetinde zaman zaman doğal (outdoor) şartlarda fotoğraf çekimleri yaptık. Kuş Cennetindeki gezi ve çekimlerimize köylüler, inekler, çobanlar ve nefes kesen bir doğa eşlik etti. Çilek seralarını fotoğrafladık. Ablalarımız tatlı utangaçlıkları ile biz çekim yaparken sabırla tüm söylediklerimizi yaptılar. Kuş Cenneti çekimlerinden sonra ise Dalyan‘a günün son ışıklarına el sallamaya doğru yola koyulduk.

Işığın tüm cömertliğini gösterdiği saatlerde, muazzam gün batımında çok güzel kareler elde ettik. Gün batımını fotoğraflarken iskelede çekimimize eşlik eden arkadaşımızın sevgilisine evlenme teklifi ise gezinin güzel anlarından birisi olarak zihnimizde ve yüreğimizdeki yerini aldı.

Bu samimi paylaşımları ile fotoğrafa olan ilgimi artırdıkları için tüm gezi arkadaşlarıma teşekkür ederim. Mustafa Bey ve Mehmet Bey gibi güzel insanlarla ışığa ilk merhaba demeniz dileğiyle…

Murat KAPLAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir