Fotoğraf Eğitimi

Fotoğraf Eğitimi

1987 yılında kurulan Mersin Fotoğraf Derneği (MFD), kuruluşundan günümüze kadar kazandığı deneyimi ve birikimi, eğitim alanında, fotoğrafı seven ve daha iyi fotoğraf çekmek isteyen yeni kursiyerlere, genç öğrencilere ve ileri düzeyde fotoğraf bilgisini geliştirmek isteyen üyelerimize aktarmayı ilke edinmiştir. Eğitimde fotoğraf sanatının teknik ve estetik boyutlarını kapsayan uygulamalı ve kuramsal bir eğitim programı uygulanmaktadır.

Mersin Fotoğraf Derneği bünyesinde aşağıdaki eğitim programları ve atölye çalışmaları uygulanmaktadır.

 

Temel fotoğraf eğitimi

Mersin Fotoğraf Derneği 30 yılı aşkın deneyimi ve konusunda uzmanlaşmış eğitmenleri ile fotoğrafı seven ve daha iyi fotoğraf çekmek isteyen herkesin katılabileceği fotoğraf eğitimleri düzenlemektedir. Hafta içi Pazartesi ve Çarşamba günleri 19.00-21.00 saatleri arasında yapılan ve dört hafta süren eğitimlerde aşağıdaki ders içeriği uygulanmaktadır. Teorik ve uygulamalı derslerin tamamlanmasından sonra belirlenecek bir tarihte eğitim, kursiyer fotoğraf sergisi ve sertifika dağıtım töreni ile sonlandırılmaktadır.

Ders içeriği

  • Fotoğraf ve fotoğrafçının tanımı, fotoğraf tarihi
  • Fotoğraf makinaları, fotoğraf makinalarının bölümleri
  • Objektifler, normal, geniş açılı, dar açılı (tele), zoom (değişken odaklı) ve makro objektifler, yardımcı araç ve gereçler
  • Pozlandırma, diyafram açıklığı, örtücü (enstantane) hızı, Net alan derinliği, ISO, beyaz ayarı, çekim modları
  • Işık, ışığın özellikleri, ışığın formları, ışığın fonksiyonları, ışığın türleri, ışık ölçüm modları
  • Fotoğrafta kompozisyon, biçimsel ve içeriksel kompozisyon türleri
  • Çekim teknikleri, portre fotoğrafçılığı, manzara ve doğa fotoğrafçılığı, uzun pozlama, pan fotoğrafçılık, belgesel fotoğrafçılık, sokak fotoğrafçılığı,
  • Temel photoshop eğitimi
  • Fotoğraf çekim uygulamaları-geziler

Öğrenciler için fotoğraf eğitimi

Mersin Fotoğraf Derneği’nde yaz döneminde öğrencilerimiz için fotoğraf eğitimleri düzenlemiş bulunuyoruz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, daha iyi fotoğraf nasıl çekilir? öğrenmek istiyorsanız MFD’nin sizler için hazırladığı bu eğitime katılınız.

 

İki haftalık eğitim şeklinde düzenlenecek fotoğraf seminerinde fotoğrafın tarihi, fotoğraf makinaları ve objektifler, diyafram, enstantane ve alan derinliği, fotoğrafta ışık ve kompozisyon, fotoğraf çekim teknikleri ve temel photoshop dersleri işlenecektir. Dersler pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 17.00-19.00 saatleri arasında yapılacak, teorik dersler bir çekim gezisi ile tamamlanacaktır.  Eğitim sizin çektiğiniz fotoğraflardan oluşan bir sergi ve sertifika töreni ile sonlandırılacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir